IZS Stream je nejdůležitější podpora pro IZS

SprávaŽití

Aplikace vytvořená týmem z Drony SIT přinesla hasičům a policistům bezpečné streamování z místa krizové události, umožňuje označit body zájmu a určit přesnou polohu ohniska požáru nebo hledaných osob.

Jednou z velmi využívaných aplikací, kterou tým z Drony SIT vyvinul v roce 2020, je IZS Stream. Využití našel software hned u složek integrovaného záchranného systému – především u hasičů a policistů. Používání v praxi pak ukázalo prostor pro jeho průběžné zdokonalování a v květnu 2023 přišel velký update aplikace ve formě nového prvku.

A jak chytrý systém funguje?

Důležitý je nejen dron s kamerou nebo jiné pozemní kamery, ale také technologie Teradek zabudovaná v praktickém batohu. Ta dokáže streamovat obraz jako rozložené video na server a odtud pak do aplikace jednotlivých účastníků zásahu, pokud mají udělený přístup. Vše je zabezpečené, obraz se dostane pouze tam, kde má být, se zpožděním zhruba jedné vteřiny.

Sledovat stream je možné na tabletech, mobilních zařízeních nebo na počítači. Zasahující složky si dokonce mohou přes naši aplikaci posílat jednoduché povely.

Celá aplikace funguje zabezpečeně – uživatel má přihlašovací jméno a heslo, bez toho se do systému nedostane. Drony SIT fungují jako administrátor, mohou přiřazovat konkrétní video streamy jednotlivým uživatelům.

Streamy lze také rozdělit například pro paralelní zásahy (každá jednotka uvidí jen svůj zásah), nebo naopak videa spojit při zásahu společném. Celkem lze spojit až tři videa (jedno z dronu a dvě z pozemní kamery).

Nejnovější prvek tohoto softwaru dokáže zobrazovat podezřelé body. Mohou to být například ohniska požárů nebo pohřešované osoby.

 

Jaký je cíl projektu:

  • Vytvořit ucelené a bezpečné řešení pro streamování dat z místa krizové události.
  • Označit body zájmu a určit přesné místo sledovaného cíle (ohniska požárů, hledaných osob atd.).

 

Jaký je výsledek projektu:

  • Vznik řešení skládající se z crossplatformní aplikace, která usnadňuje a zabezpečuje distribuci dat pro jednotky IZS (hasiče a policii).
  • Streamovaný zabezpečený přenos se zpožděním jedné vteřiny.

 

A jaké drony a kamery k IZS Streamu používáme? Za pomoci kamery H20T na dronu DJI Matrice 300 nebo s integrovanou kamerou na dronu DJI Matrice 30T jsou dronaři schopni vypočítat GPS souřadnice oblasti, na kterou se zrovna dron zaměřuje. Zvládnou to díky senzoru umístěnému na těchto kamerách. Ten je schopný počítat vzdálenost a GPS koordináty na dálku přibližně 1 200 metrů.

Detailní popis toho, jak software funguje, najdete na webu Drony SIT.

  • využití dronů a vlastní aplikace
  • podpora složek IZS (hasiči, policie)
  • bezpečný stream se zpožděním jedné vteřiny

© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl