Koncept Smart City Plzeň

Jde o soubor chytrých a moderních řešení, s jejichž pomocí se snaží město Plzeň zpříjemňovat a zlepšovat život svých občanů, ale i návštěvníků. Některé „vychytávky“ již fungují, jiné jsou zaváděny do praxe, na dalších pracují jednotlivé skupiny.

Analýzy

Analýzy

Kontinuálně pracujeme s daty popisujícími město jako živý organismus a analyzujeme jeho kondici.

Strategie

Strategie

Máme zpracovanou strategii pro oblast Smart City, s níž pracujeme a na základě analýz ji aktualizujeme.

Implementace

Implementace

Postupně realizujeme jednotlivé projekty, tím měníme a posouváme Plzeň do podoby města, ve kterém chceme všichni žít.

Snažíme se zpříjemnit život ve městě

Lepší mobilita

Lepší mobilita

Uděláme z Plzně evropský příklad města s dopravou bezpečnou, efektivní, atraktivní a ekologickou.

Chytré žití

Chytré žití

Vytváříme město, ve kterém se lidé cítí bezpečně, jehož obyvatelé si vychutnávají kvalitní, zdravé bydlení v kulturně živé metropoli.

Chytré hospodářství

Chytré hospodářství

Posílíme pozici Plzně jako města inovací, vývoje a výzkumu, podpoříme nové produkty, služby a formy podnikání.

Čisté životní prostředí

Čisté životní prostředí

Chceme v Plzni zkvalitnit životní prostředí a také zvýšit připravenost našeho města na změny klimatu.

Chytří lidé

Chytří lidé

V chytré metropoli žijí chytří lidé, vážíme si názoru každého z vás. Chceme vytvářet další příležitosti k rozvoji, vzdělávání, tvořivosti.

Chytrá správa

Chytrá správa

Zjednodušíme vyřizování na úřadu, otevřeme data, digitalizujeme samosprávu. Dostaneme moderní technologie do veřejné správy tak, aby co nejvíc ulehčily život.

Otevřená data

Otevřená data

Otevřená data jsou informace a čísla bezplatně a volně dostupná na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě a jsou zpřístupněna způsobem, který jejich využití neklade zbytečné technické či jiné překážky. Formát a struktura otevřených dat tedy umožňuje jejich hromadné počítačové zpracování, k němuž jejich vydavatel poskytl právní svolení. Díky tomu mohou být dál volně zpracovávány, a to i v rámci softwarových aplikací.

Navštívit web

TUTA Plzeň

TUTA Plzeň

Důležité informace na jednom místě/ Shromáždit na jednom místě aktuální data o životě ve městě, která se mohou opravdu hodit – to je další poslání projektu TUTA Plzeň. Hledáte informace o odstávkách vody či teplovodu? Potřebujete se podívat na aktuální dopravní situaci, uzavírky, nehody nebo využijete čerstvé zprávy z městské hromadné dopravy? TUTA Plzeň je tu pro vás.

Navštívit web

Obvykle se ptáte

Co je Smart City?

Je to soubor chytrých a moderních řešení, s jejichž pomocí se snaží město zpříjemňovat, zjednodušovat a zlepšovat život svých občanů, ale i návštěvníků Plzně. Některé „vychytávky“ již fungují, jiné jsou nyní zaváděny do praxe, na dalších pracují jednotlivé skupiny.

Město Plzeň zřídilo pozici radního pro Smart City. Zapojilo do projektu hlavně své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací, využívá potenciál těch nejlepších odborníků. Členy skupin tvoří ale také externí experti, kteří patří mezi uznávané odborníky v rámci České republiky i zahraničí.

Je financováno z rozpočtu města a jeho obchodních, nebo příspěvkových organizací.

Ano, město a jeho společnosti realizovaly již desítky projektů zařazených do oblasti Smart City. Seznamte se s nimi v sekci Projekty, nebo si pročtěte články v sekci Novinky.

Ano, město má vytvořenu strategii pro oblast Smart City, plné znění najdete zde.

Snadno, neváhejte! Máte nápad na chytré řešení? Napište nám na email smartcity@plzen.eu. Jste odborníkem v některé z oblastí, na které se jako Smart City Plzeň zaměřujeme? Oslovte nás, budeme rádi za Váš pohled a názor na věc, stojíme o to, abyste se stal i Vy členem naší skupiny nebo externím poradcem. Nejde nám jen o velké projekty, zabýváme se i menšími záměry.

Máte jiné otázky?
Nebo se chcete zapojit do projektu?

Napište, odpovíme vám obratem.

    * Povinná položka