Koncept Smart City Plzeň

Jde o soubor chytrých a moderních řešení, s jejichž pomocí se snaží město Plzeň zpříjemňovat a zlepšovat život svých občanů, ale i návštěvníků. Některé „vychytávky“ již fungují, jiné jsou zaváděny do praxe, na dalších pracují jednotlivé skupiny.

Analýzy

Analýzy

Kontinuálně pracujeme s daty popisujícími město jako živý organismus a analyzujeme jeho kondici.

Strategie

Strategie

Máme zpracovanou strategii pro oblast Smart City, s níž pracujeme a na základě analýz ji aktualizujeme.

Implementace

Implementace

Postupně realizujeme jednotlivé projekty, tím měníme a posouváme Plzeň do podoby města, ve kterém chceme všichni žít.

Otevřená data

Otevřená data jsou informace a čísla bezplatně a volně dostupná na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě a jsou zpřístupněna způsobem, který jejich využití neklade zbytečné technické či jiné překážky. Formát a struktura otevřených dat tedy umožňuje jejich hromadné počítačové zpracování, k němuž jejich vydavatel poskytl právní svolení. Díky tomu mohou být dál volně zpracovávána, a to i v rámci softwarových aplikací.

Navštívit web

TUTA Plzeň

TUTA Plzeň

Důležité informace na jednom místě. Shromáždit na jednom místě aktuální data o životě ve městě, která se mohou opravdu hodit – to je další poslání projektu TUTA Plzeň. Hledáte informace o odstávkách vody či teplovodu? Potřebujete se podívat na aktuální dopravní situaci, uzavírky, nehody nebo využijete čerstvé zprávy z městské hromadné dopravy? TUTA Plzeň je tu pro vás.

Navštívit web

TechTower

TechTower

TechTower je jedním z nejmodernějších technologických parků v České republice, který nabízí zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele. Poskytuje coworkingové prostory, multifunkční sál, unikátní testovací vodní nádrž, jídelnu i SeedUp Space a v neposlední řadě prototypovou dílnu, kde se nápady mění ve skutečnost. Jedná se o moderně revitalizovaný areál bývalého pivovaru Světovar ve čtvrti Slovany na jižním okraji Plzně.

Navštívit web

Drony SIT

Drony SIT

Drony SIT jsou součástí Správy informačních technologií města Plzně. Díky inovacím pomáhají rozvoji oboru bezpilotního letectví, posouvají jeho hranice a jsou profesionálním partnerem pro své zákazníky, inspirací pro mladé talenty i pomocí pro dronařskou komunitu. Drony SIT jsou jako jediní v ČR součástí integrovaného záchranného systému. Poskytují leteckou podporu a další služby jednotkám HZS a PČR v Plzeňském kraji. Pro zdokonalení služeb vyvíjejí vlastní hardware a software.

Navštívit web

SIT Port

SIT Port

SIT Port je přístav pro technické nadšence a začínající podnikatele. Poskytuje jim zázemí, a to nejen v prostorách TechToweru, nabízí odborné poradenství a mentoring. Buduje technickou komunitu a propojuje jedince s nejrůznějšími odborníky z praxe. Studentům a mladým lidem nabízí prostor pro tvoření, organizuje zajímavé projekty a akce (hackathony, workshopy, konference, festivaly). Členům komunity nabízí zázemí prototypové dílny nebo sdílené kanceláře SIT Port cowork.

Navštívit web

Centrum robotiky

Centrum robotiky

Centrum robotiky jako další úsek Správy informačních technologií města Plzně je místem vzdělávání, podpory a volnočasových aktivit v oblasti digitálních technologií. Nabízí kroužky a aktivity pro děti, kurzy pro seniory, vzdělávací semináře pro pedagogy, programy pro třídy základních i mateřských škol. Ty centrum podporuje také materiálně – školy vybavuje roboty, tablety a experimentálními sadami pro badatelsky orientovanou výuku přírodních věd.

Navštívit web

Festival Inovujeme Plzeň

Inovujeme Plzeň je největším festivalem technologií a inovací v Plzeňském kraji. Ukazuje atraktivní projekty budoucnosti, pokrok technologií, stává se místem nevšedních zážitků a zajímavých setkání. Návštěvníkům již od svého prvního ročníku v roce 2018 nabízí expozice z oblasti umělé inteligence, autonomního řízení, elektromobility, robotiky a dalších inovací nejen od regionálních firem. Představuje i projekty a výzkum z univerzitního prostředí. Jeho součástí je oblíbený festival Dronfest.

Navštívit web

Plzeňská karta

Plzeňská karta

Městskou čipovou kartu využívají Plzeňané od května 2004. Z původního odbavovacího a rezervačního systému se funkce Plzeňské karty mnohonásobně rozšířily. Karta nejen že umožňuje nahrání předplatného či hotovosti pro jízdy MHD a IDP, ale lze ji použít i pro rezervaci vstupenek do vybraných institucí, pro platby parkovného, ve školních jídelnách, podnicích, jako docházkový systém ve školách a družinách, knihovní průkaz či jako slevovou kartu v rámci bonusového programu.

Navštívit web

Plzeňský carsharing

Plzeňský carsharing

Plzeň jako moderní město nabízí svým občanům jako alternativní způsob přepravy i možnost sdíleného auta, tzv. Karkulku. Službu provozují Plzeňské městské dopravní podniky a je ideální pro ty, kteří jezdí nepravidelně nebo nechtějí investovat do vlastního vozu. Za sdílené auto se platí předem stanovená cena za ujeté kilometry a dobu výpůjčky. Využívání služby šetří peníze a životní prostředí. Vozy jsou pravidelně servisované a čištěné.

Navštívit web

Obvykle se ptáte

Co je Smart City?

Je to soubor chytrých a moderních řešení, s jejichž pomocí se snaží město zpříjemňovat, zjednodušovat a zlepšovat život svých občanů, ale i návštěvníků Plzně. Některé „vychytávky“ již fungují, jiné jsou nyní zaváděny do praxe, na dalších pracují jednotlivé skupiny.

Město Plzeň zřídilo pozici radního pro Smart City. Zapojilo do projektu hlavně své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací, využívá potenciál těch nejlepších odborníků. Členy skupin tvoří ale také externí experti, kteří patří mezi uznávané odborníky v rámci České republiky i zahraničí.

Je financováno z rozpočtu města a jeho obchodních, nebo příspěvkových organizací.

Ano, město a jeho společnosti realizovaly již desítky projektů zařazených do oblasti Smart City. Seznamte se s nimi v sekci Projekty.

Ano, město má vytvořenu strategii pro oblast Smart City, plné znění najdete zde.

Snadno, neváhejte! Máte nápad na chytré řešení? Napište nám na email smartcity@plzen.eu. Jste odborníkem v některé z oblastí, na které se jako Smart City Plzeň zaměřujeme? Oslovte nás, budeme rádi za Váš pohled a názor na věc, stojíme o to, abyste se stal i Vy členem naší skupiny nebo externím poradcem. Nejde nám jen o velké projekty, zabýváme se i menšími záměry.


© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl