Využití dronů pro inspekce mostů
Umíme drony využívat nejrůznějšími způsoby. Třeba taková inspekce mostu s využitím bezpilotních letadel je rychlejší, přesnější, levnější a jednoznačně bezpečnější.
Umíme drony využívat nejrůznějšími způsoby. Třeba taková inspekce mostu s využitím bezpilotních letadel je rychlejší, přesnější, levnější a jednoznačně bezpečnější.
V rámci pilotního projektu (mosty ŘSD – mosty se silnicemi první třídy, dálnicemi, mosty s konstrukcí ve vodních dílech) jsme ověřili výhodnost této techniky. Jejím využití dochází k výraznému časovému zkrácení. Revize Lochkovského mostu byla v terénu zkrácena ze 4 dnů na 1 den, což přináší i zatím nevyčíslený dopad (pozitivní) do omezení provozu na kontrolovaném mostu. Finanční úspora (bez vyčíslení dopadů omezení) je cca 40% proti klasické metodě inspekce.
Dalšími pozitivy jsou:
Samostatnou oblastí je pak práce s daty. Vytváříme digitální dvojče mostu, ve kterém je dostupná pořízená fotodokumentace (fotografie jsou spojené s modelem mostu – místo, které se fotilo, místo, ze kterého se fotilo, atd.). Kontrolující tak má možnost zobrazit si konkrétní plochy, bez nutnosti manuální procházet desítky/stovky fotek. Nad fotografiemi může spustit nástroj/funkci pro polygonální měření. Dokáže si tak například změřit praskliny s přesností desetiny milimetru. Tímto způsobem při opakovaném provádění inspekcí pak lze sledovat vývoj v čase.
V současné době jsou tyto technologie a postupy využívány pro revize mostních konstrukcí pro město Plzeň (Správa veřejného statku), SŽDC, SÚSPK.
Připravujeme využití laserového scaneru pro pořízení přesného 3D modelu mostu s následnou analytikou využívající AI.
English version of the VIDEO