S4AllCities Horizon 2020

Žití

Vyhodnocování úrovní kybernetických a fyzických bezpečnostních hrozeb v reálném čase s dopadem na zvýšení bezpečnosti, ochranu lidských životů a majetku.

Jaký je cíl projektu:

Ve městech představují tzv. „měkké cíle“ veřejná prostranství, jako jsou nákupní centra, shromažďovací místa, sportoviště, dopravní infrastruktura, tj. potenciální, četné cíle rozmístěné v rámci městské aglomerace a vystavené „nízkonákladovým“ útokům silně ovlivňující občany.

Neustálý pokrok Smart City, spojený zejména s zaváděním nových technologií  přináší zvýšenou provozní efektivitu, ale také zranitelnost vůči novým hrozbám a útokům na měkké cíle.

Projekt S4ALLCities si klade za cíl evropská města změnit tak, aby byla více chráněnými, připravenými a odolnějšími vůči fyzickým i kybernetickým útokům.

Dílčí kroky:

 • Adaptovat stávající monitorovací systémy na nejmodernější. Implementovat další nízkonákladové monitorovací technologie a řešení, která zvyšují připravenost a obranyschopnost Smart City v kybernetickém i fyzickém prostoru.
 • Navrhnout a vyvinout otevřenou platformu pro sdílení a správu informací, které poskytují relevantní situační informace a podporu pro rozhodování při řízení událostí.
 • Navrhnout a vyvinout inteligentní komunikační architekturu, která zajistí propojení a integraci dílčích městských subsystémů se systémy podporující řízení krizových událostí.
 • Ovlivnit spolupráci mezi všemi zúčastněnými stranami v oblasti krizového/bezpečnostního řízení, od urbanistů po provozovatele infrastruktury, soukromé provozovatele služeb, bezpečnostní odborníky, IT specialisty.
 • Ověří a demonstrujte účinnost integrovaného S4ALLCities SoS v relevantních prostředích skutečnými veřejnými orgány/koncovými uživateli ve třech evropských Smart Cities (Trikala, Bilbao, Plzeň), kteří na konci projektu dosáhli úrovně TRL-7 pro celou platformu S4ALLCities

 

Jaký je výsledek projektu:

Na projektu se v současné době pracují specialisté Správy Informačních Technologií. Mezi dílčí výstupy patří:

 • Převzetí kompetence za městský kamerový systém v oblasti vytěžení dat z obrazu (využití AI pro detekci nežádoucích, kritických stavů které jsou v reálném čase alertovány dispečerům).
 • Vytěžování záznamů z kamer v oblasti dopravy/mobility (statistická data o počtech vozidel, cyklistů, chodců která slouží pro úpravu datového modelu dopravy Plzně, plánování, apod.).
 • Implemetace detektorů střelby a panických výkřiků (ve spolupráci s plzeňskou firmou Jalud Embedded jsou senzory nasazeny pro testování v areálu Cukrovarské ulice a Americké ul. – více reportáž ČT.
 • Testování neuronových sítí pro nasazení v prostředí města (izraelský Briefcam, český Certicon, DataFromSky, GoodVision, kdy poslední dva řeší vytěžování dat pro dopravu)
 • Odladění a nasazení kamer s přenosem obrazu přes mobilní sítě (4G/5G)
 • Předání zkušeností našich dronařů v rámci nasazení dronů a dalších technologií v IZS – více zde.
 • Příprava scénáře pro Plzeň (pilotní scénář Plzeň se zaměřuje na krizovou situaci při hromadném shromáždění lidí v jediném prostoru, včetně evakuace 15 000 lidí z fotbalového stadionu a jeho okolí. Fotbalový stadion Viktorie Plzeň je majetkem města Plzně a pojme 11 700 diváků. Realitou je, že během velkých fotbalových zápasů může být na stadionu a nedalekých veřejných prostranstvích soustředěno kolem 15 000 lidí. V okolí jsou pěší zóny a park, hlavní vlakové nádraží a autobusový terminál, zastávky MHD (autobus, tramvaj, trolejbus),  silnice s tranzitní dopravou se 2 jízdními pruhy v každém směru a historické centrum města. Scénář se zaměří na řešení krizové situace na stadionu, alternativně buď teroristický útok, popř. únik jedovatého plynného čpavku ze sousedního pivovaru Pilsner Urquell.)

 

Webové stránky projektu

 

Dokumenty projektu:

S4AllCities_1.pdf (staženo 154× ) S4AllCities_2.pdf (staženo 165× ) S4AllCities_3.pdf (staženo 176× )

 

 

 • vyšší bezpečnost
 • ochrana majetku
 • záchrana lidských životů

© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl