Moderní bezpečnostní systémy pro městskou policii

Žití

Nový dispečink Městské policie Plzeň v sobě spojuje moderní chytré prvky s umělou inteligencí, systémem kamerových záznamů, s čidly, jež detekují výstřely, rozbití skla, panický křik nebo nárůst hladiny vodních toků.

Moderní bezpečnostní řešení začalo nově sloužit Městské policii Plzeň. Za projektem Bezpečnostní dispečink stojí Správa informačních technologií města Plzně. Kromě zapojení moderních bezpečnostních prvků pracuje systém s kamerovými záznamy, čidly detekujícími nárůst hladiny vodních toků, kvalitu ovzduší nebo využívá inovativní technologii pro detekci výstřelů, rozbití skla a křiku.

 

Jaký je cíl projektu:

  • Vytvořit systém, který integruje různé bezpečnostní prvky a zdroje dat používané v Plzni.
  • Zapojit umělou inteligenci pro upozornění na nejrůznější situace, jež mohou narušit bezpečnost.

 

Jaký je výsledek projektu:

  • Zvýšení bezpečnosti občanů za pomoci chytrých technologií.
  • Eliminace falešných poplachů, výrazné zkrácení doby příjezdu složek IZS.
  • Zapojení inovativního řešení plzeňského startupu.

 

Podstatou bezpečnostního dispečinku je inteligentní vyhodnocování informací s využitím automatizace a umělé inteligence. Pracovníci Městské policie Plzeň tak mohou rychle reagovat na již konkrétní události, k dispozici mají obrazovkovou stěnu s bezpečnostním dispečinkem jako řídícím centrem. Systém dokáže třeba upozornit na vozidlo, které vjelo do zákazu vjezdu, případně na základě zadání strážníků dohledat určitý typ vozidla.

Specifická je pak technologie na detekci střelby a křiku. Za ní stojí inovativní plzeňský startup JALUD Embedded. Jejich detektory zkracují nahlášení nebezpečné události ze zhruba 7 minut na pouhých 5 sekund, hlídají panický křik v ulicích, rozbité výlohy, detekují střelbu nebo výbuch.

říjnu 2023 získal bezpečnostní dispečink MP novou funkci – díky portálu Bezpečí mohou strážníci s volajícím navázat videopřenos, chat nebo lokalizovat jeho polohu a pohyb. Není zapotřebí žádné aplikace v telefonu, stačí mít chytrý mobil s připojením k internetu. O portálu Bezpečí existuje samostatný článek zde.

Více informací o projektu bezpečnostního dispečinku přinesla tisková zpráva města Plzně.

 

Bezpečnostní dispečink vznikl v rámci projektu Rozvoj elektronizace a robotizace procesů a služeb. Byl finančně podpořen z Integrovaného regionálního operačního programu, 9. výzva IROP – eGovernment. Hodnota dotace činila 9 milionů korun bez DPH.
 

  • zvýšení bezpečnosti v Plzni
  • využití umělé inteligence
  • moderní bezpečnostní prvky

© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl