Město Plzeň se jako jediné v Česku zapojilo do druhého evropského projektu, jenž se zabývá adaptací na změnu klimatu. Projekt URBREATH byl zahájen v lednu 2024 a potrvá do konce roku 2027. Plzeň v konsorciu 37 partnerů z 12 evropských států zastupuje Správa informačních technologií města Plzně.
Jaký je cíl projektu:
- Zavádět do praxe přírodě blízká řešení, která pomohou s obnovou veřejných prostranství a regenerací města s ohledem na klimatickou neutralitu.
- Zapojit občany do rozhodovacího procesu, zjišťovat jejich potřeby.
- Využít moderní technologie.
Jaký je výsledek projektu:
- Učit se od pilotních měst a do praxe zavést fungující a osvědčená řešení, jež pomohou s regenerací města a adaptací na změnu klimatu.
- Rozvíjet participativní demokracii.
- Využít nové technologie pro posílení pozice města v boji s klimatickými změnami: 3D model města (digitální dvojče města) využít pro městské plánování, hodnocení kvality a přínosu zeleně, simulační modely pro revitalizaci města.
Všichni zapojení členové budou pracovat pod zkušeným vedením Lisbon Council. Projekt URBREATH je spolufinancován Evropskou unií na základě grantové dohody č. 101139711. Stejně jako projekt CLIMABOROUGH je financovaný z programu Horizont Evropa, cílem jehož výzvy HORIZON-MISS-CLIMA-CITIES-01 je vypracovat novou strategii pro regeneraci měst s ohledem na klimatickou krizi. Tento grantový program Evropské unie pro výzkum a inovace je nastaven na období 2021–2027. Rozpočet Plzně v rámci projektu URBREATH činí více než 250 tisíc eur.
Více informací v tiskové zprávě města Plzně.
Oficiální stránky projektu jsou zde.
-
adaptace na změnu klimatu
-
zavádění přírodě blízkých řešení
-
využití chytrých technologií