Sdílené koloběžky

Mobilita

Využívat koloběžku k přepravě po městě je ekologické, levné, zdraví prospěšné a v neposlední řadě zábavné – prostě po všech směrech smart.

Jaký je cíl projektu:

  • Rozšířit možnost alternativních způsobů dopravy v Plzni
  • Nabídnout občanům rychlou, ekonomicky výhodnou a ekologickou přepravu v centru města pomocí sdílených koloběžek

Jaký je výsledek projektu:

Na podzim 2019 v Plzni vzniká 5 stanovišť, na kterých najdou lidé celkem 35 žlutých koloběžek. Parkovací stojany jsou umístěny v prostoru na náměstí Republiky, u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, v areálu DEPO2015, u Západočeského muzea a Wilsonova mostu.

Koloběžku si v testovacím provozu, který by měl skončit na jaře 2020, mohou zájemci půjčit zdarma. V první fázi (zhruba do konce listopadu 2019) je třeba mít nabitou Plzeňskou kartu alespoň na 90 dní, poté bude možné výpůjčku uskutečnit s jakoukoliv čipovou kartou zaregistrovanou ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje nebo v DEPO2015. Do budoucna se pak chystá vznik speciální aplikace.

Koloběžku je možné si půjčit a později vrátit na libovolném stanovišti každý den mezi 7.00 a 20.00 hodinou. Maximální doba výpůjčky je 30 minut.

Za vznikem služby stojí spolek „k světu“, Městský obvod Plzeň 3 podpořil realizaci projektu dotací ve výši 1,3 milionu korun. Do budoucna se počítá s rozšířením sdílených koloběžek i do dalších lokalit. Více informací je k dispozici ZDE.

  • rychlejší
  • ekonomičtější
  • šetrnější k přírodě

© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl