Chytré parkování

Mobilita

I parkovat se dá chytře. V centru města můžete využít aplikaci ParkSimply Plzeň a zaplatit za parkovné odkudkoliv, jen pomocí mobilu.

Jaký je cíl projektu:

  • Rozšířit možnost úhrady parkovného
  • Nabídnout občanům rychlý způsob úhrady parkovného odkudkoliv včetně jeho prodloužení
  • Zpřehlednění evidence úhrady parkovného

Jaký je výsledek projektu:

Plzeň spustila od pondělí 29. června 2020 v parkovací zóně A nový způsob evidence úhrady a kontroly parkovného, a to přes registrační značky, tedy zadáním SPZ. Nový systém umožňuje platit přes aplikaci v mobilu, nebo i nadále pomocí parkovacího automatu, do něhož je nutné zadat registrační značku vozu.

Nová aplikace na úhradu parkovného se nazývá ParkSimply Plzeň. Je uživatelsky přívětivá a intuitivní. V mobilu stačí zadat registrační značku, zvolit dobu parkování a zaplatit online pomocí platební karty. Při dalším použití se již registrační značka automaticky nabízí. Aplikace umožňuje uložení více registračních značek. Pomocí několika kliknutí jde v případě potřeby dobu stání prodloužit. Aplikaci si mohou zájemci zdarma stáhnout na operační systém Android i iOS.

Změnu ale zaznamenali všichni řidiči, nejen ti, kteří využívají aplikaci. Na parkovacích automatech je nově nutné zadat registrační značku vozidla. Poté úhrada za parkování proběhne už standardně, hotově nebo platební kartou, včetně volitelného obdržení parkovacího lístku. Registrační značku musí vyplnit každý, a to vzhledem k jednotné evidenci pro přehlednou kontrolu úhrady parkovného, do které se budou ukládat platby z aplikace, všechny úhrady z parkovacích automatů a zároveň vydané rezidentské karty.

Na parkovacích automatech lidé najdou návod k úhradě pomocí nového systému, pokud by měli jakékoliv dotazy, mohou zavolat na číslo uvedené v informačním textu.

Plzeň chce pilotní provoz v zóně A vyhodnotit do několika měsíců. Pokud se ukáže jako efektivní a přínosný, mohl by se postupně rozšířit i do ostatních parkovacích zón ve městě.

 

Plzeň od 1. listopadu rozšiřuje nový způsob evidence a úhrady parkovného pomocí aplikace ParkSimply Plzeň, a to z centra i do dalších šesti parkovacích zón ve městě. 

Aplikace ke stažení:

Apple store

Google store

  • rychle
  • pohodlně
  • přehledně

© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl