V rámci projektu SIT Port se věnujeme podpoře  technicky nadaných studentů. Koncept podpory technického vzdělávání obsahuje řadu projektů. Mezi akce, jež propojují technologie a první kroky k vlastnímu podnikání, se řadí i celosvětově úspěšné projekty typu „hackathon“ a „startup weekend“. Právě skrze ně se podařilo nejen západočeským studentům získat nové znalosti, rozvinout dovednosti, překonat sám sebe nebo objevit skrytý potenciál. Konec zimy se pro desítky nejen západočeských studentů nesl ve znamení Startup Weekend Pilsen 2019Social Hackathon Vienna 2019 — European Youth Award.

Únorového Startup Weekend Pilsen 2019, jenž uspořádal NVIAS s podporou Správy Informačních Technologií města Plzně, se zúčastnily čtyři desítky studentů z tuzemska i zahraničí – například z Estonska nebo sousedního Slovenska. V Plzni strávili 3 dny, v rámci kterých se jim věnovalo devět mentorů. Mohli se učit od opravdových odborníků v různých oblastech. Rozhodně tím všestranně posílili svoje dovednosti, museli být schopni například rychle a efektivně představit svůj nápad nebo vyrazit do ulic západočeské metropole provést průzkum trhu. Veškerá komunikace v rámci akce navíc probíhala v angličtině. Musíme říci, že jejich výkony byly skvělé :-). Ve finálových prezentacích zazněly zajímavé nápady, například program, který by na mobilu rychle vyhledal a zařídil koupi jízdenky nebo aplikace sloužící jako online příprava na přijímací zkoušky.

Originální myšlenky provázely také březnovou akci Social Hackathon Vienna 2019 — European Youth Award. Na tu SIT Port vyslal celkem deset zástupců plus mentory a porotce. Sešli se mladí lidé z nejrůznějších zemí – Rakouska, České republiky, Maďarska, Slovinska, Polska, Makedonie, Velké Británie a další. Před porotou byl odprezentován například projekt na srovnávání článků dostupných na internetu nebo databáze hlasování politiků, díky které by lidé měli přehled, jak a pro jaký návrh daný politik hlasoval. „Máme radost z toho, jak plzeňští studenti skvěle obstáli ve velké mezinárodní konkurenci, spolupracovali se zahraničními účastníky a kolik jim akce přinesla.“ řekl Tomáš Cholinský, ze Správy informačních technologií města Plzně, který na akci působil jako kouč a porotce.

 


© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl