V roce 2017 se Plzeň stala prvním městem v České republice, které vybudovalo vlastní síť internetu věcí (IoT). Využití senzorické sítě PLZEN LoRa od té doby stále roste.

V současnosti ji využívá například Vodárna Plzeň. Ta už instalovala na dva tisíce speciálních čidel, díky kterým může provádět dálkové odečty vody. To přináší výhody zákazníkům i samotné společnosti. Odpadá nutnost klasického fyzického odečtu, díky speciálnímu senzoru získává Vodárna do systémů údaje o stavu, průtoku, spotřebě nebo zamrznutí vodoměru. Zařízení také zaznamenává alarmové stavy, například nekontrolované úniky pitné vody, které se v konečném důsledku mohou hodně prodražit. Tyto informace by měly být navíc od roku 2020 zpřístupněny také samotným odběratelům, a to přes zákaznický portál nebo mobilní aplikaci. V příštích letech by mělo být chytrými vodoměry osazeno na 15 tisíc domácností.

Plzeňská LoRa nachází využití také ve školách – kromě toho, že roste zájem o zapojení této technologie do výuky, fungují i takové vychytávky jako například senzory na měření kvality ovzduší ve třídách. Zařízení na snímání hladiny oxidu uhličitého jsou umístěna na 25. ZŠ – zvýšené hodnoty mohou vyvolat u žáků ztrátu pozornosti, zvýšenou malátnost, pocity únavy i například až bolesti hlavy nebo nevolnost. Čidla tak včas upozorňují, kdy je potřeba vyvětrat a dostat do třídy čerstvý vzduch. Další výhodou je fakt, že děti si této inovativní technologie začínají všímat a samy se ptají na její fungování.

Důležitou částí je také bezplatné zpřístupnění sítě studentům středních a vysokých škol. V rámci vývoje a výzkumu se jim nabízí celá řada příležitostí, jak s internetem věcí pracovat. Síť internetu věcí lze využít v celé řadě oblastí, kromě odečtů vody nebo tepla například v rámci systému parkování, monitoringu ovzduší, svozu odpadu atd. Více informací o městské síti internetu věcí, včetně registrace pro studenty, je na webových stránkách http://iot.plzen.eu.


© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl