Nová verze aplikace PlzniTo

Správa

Oblíbená plzeňská aplikace PlzniTo, pomocí které lze snadno nahlásit závady ve veřejném prostoru, se dočkala vylepšení. Nová verze vychází z podnětů občanů, je uživatelsky příjemnější, rychlejší a změnila se také po grafické stránce. Služba PlzniTo funguje ve městě od roku 2015 a lidé skrze ni nahlásili už přes 10 tisíc požadavků na vyřešení závad ve veřejném prostoru, přičemž nejčastěji se jedná o černé skládky, závady na silnicích, cyklostezkách, chodnících a dopravním značení.

Práce s aplikací PlzniTo je velmi jednoduchá. Pokud občan vidí nějakou závadu na veřejném prostoru, například zničenou lavičku, stačí vzít telefon, vyfotit a nahrát do aplikace. V případě zapnutého GPS lokátoru aplikace sama označí místo, kde se člověk nachází, pokud ne, označí jej sám v mapě. Hlášení se poté dostane do městského kontaktního centra, odkud je obratem předáno příslušným pracovníkům jednotlivých úřadů a ti začínají pracovat na odstranění problému. Je to rychlé, jednoduché a efektivní. Tento postup samozřejmě platí i v případě webu, pokud by někdo nechtěl stahovat aplikaci, není to bezpodmínečně nutné, může pracovat na počítači nebo v telefonu s webovým rozhraním plznito.cz. Průměrná doba potřebná pro odstranění závady se pohybuje mezi 11 a 14 dny, záleží na složitosti problému.

Původně byla aplikace PlzniTo součástí aplikace Plzeň – Občan. Nově aplikace Plzeň – Občan, která poskytovala různé údaje o chodu města, zaniká a zůstává pouze funkcionalita hlášení závad ve veřejném prostoru, tedy samostatná aplikace PlzniTo. Uživatele mobilních telefonů využívající platformu Android nečeká zásadní změna. Aplikace Plzeň – Občan se po aktualizaci sama přepíše na PlzniTo. U operačního systému iOS je nutné si novou samostatnou verzi aplikace PlzniTo stáhnout z Apple App Store. Aplikaci bude samozřejmě nadále možné stahovat zdarma.

Vývoj nové verze aplikace byl spojen také s rozvojem technického vzdělávání a podporou mladých lidí při startu jejich vlastního podnikání. Novou verzi aplikace PlzniTo proto zpracovali členové organizace TechHeaven, kteří sdružují v městském technologickém parku komunitu technicky nadaných lidí s podnikatelskými ambicemi. Město se trvale snaží zapojovat do svých projektů studenty a mladé inovátory, dávat jim příležitost pracovat na reálných projektech a získat tak cenné zkušenosti z praxe. Každý takový krok může být začátkem cesty k vlastnímu podnikání a vzniku nového inovativního start-upu na území Plzně.

 

 


© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl