Závody v létání s bezpilotními stroji, ukázky desítek dronů nejrůznějších velikostí a jejich předvedení v letu, soutěže a další aktivity nabídl v pátek a dnes v Plzni druhý ročník festivalu DronFest, který pořádala městská organizace Správa informačních technologií (SIT). Plzeň patří v Česku k průkopníkům dronů, jako první město získala leteckou licenci na drony a má vlastní flotilu. DronFest, který je jediným festivalem svého druhu a rozsahu v ČR, se dostal i na seznam nejvýznamnějších akcí bezpilotního létání na světě, řekl dnes ČTK Tomáš Cholinský ze SIT.
Loni na první DronFest přišlo do areálu DEPO2015 kolem 4000 lidí, letos je jich ještě víc. Rostoucí zájem je i mezi firmami, které podnikají s drony. Letos jich na festivalu vystavovalo téměř 30, zhruba dvojnásobek loňského počtu.
Lidé si mohli prohlédnout nejnovější, nejdostupnější i nejzajímavější stroje a dozvědět se o jejich funcích, ceně a provozu. V další hale se konaly letové ukázky, na dalším stanovišti se závodilo v létání s drony. Kromě vyhýbání se překážkám na volné ploše závodníci s drony také prolétávali částí budovy. „Je asi 20 pilotů. Kolem jsou obrazovky, takže diváci mohou sledovat let, jak ho vidí závodník, z pohledu pilota,“ řekl Cholinský. Pro tento typ závodů, kdy závodníci soutěží s brýlemi, v nichž vidí projekci z kamery v kabině dronu, se vžil název FPV (first person view) létání.
Plzeň plánuje, že pro komunitu závodníků FPV létání otevře jako první město v ČR bezpečnou arénu. „Ta letecká plocha je 30 x 40 metrů, je obehnaná sítí, s umělou trávou a je osvětlená. Brána nebude otevřená pořád, ale budeme mít vytvořená časová okna, kdy tam budeme,“ řekl ředitel SIT Luděk Šantora. Venkovní plocha navazuje přímo na budovu, takže piloti si budou moci vyzkoušet proletět i vnitřkem objektu. Venkovní hřiště je do osmimetrové výšky obehnáno sítí, takže drony nevyletí ven.
Drony mají stále větší využití. Plzeň svou flotilu používá k monitorování stavu městského majetku, půjčuje také stroje integrovanému záchrannému systému, například hasičům pro zjištění rozsahu požáru. Policie loni dronem zkoumala vnitřek továrního komína, do kterého spadl muž a zabil se. Drony koncem května poprvé využili na Tachovsku a Domažlicku energetici, kteří s nimi zkoumali stav několika kilometrů vedení ve špatně přístupném terénu. Díky dronům zjišťovali poškození izolace na horní části vodičů, které není při kontrole ze země vidět.
Plzeň v současné době buduje centrum Dronet, kde chce nabízet prostory pro firmy podnikající ve vývoji či výrobě dronů a kybernetiky. Firmám nabídne areál, kde už mimo jiné funguje městské centrum robotiky, kanceláře i prostory s technickým vybavením.