Aplikace vyvíjená pro městskou policii zaujala v zahraničí, plzeňská start-upová firma s ní zabodovala v mezinárodní soutěži

Hospodářství

Plzeňský softwarový start-up InnoConnect s. r. o. slaví úspěch na mezinárodní scéně, a to s aplikaci, jež vyvíjí za podpory města pro Městskou policii Plzeň. Aplikace, která sdružuje desítky tisíc záznamů o přestupcích a drobných trestných činech spáchaných na území západočeské metropole, zabodovala na prestižní mezinárodní konferenci Inspire 2018 konané v belgických Antverpách. Strážníci díky sumarizaci údajů získají větší přehled o jednotlivých lokalitách a dokáží tak v případě potřeby například posílit činnost hlídek, upravit dopravní značení nebo přidat další důležitá opatření.

„Společnost InnoConnect sídlí v našem technologickém centru Dronet a já jsem moc rád, že mladým lidem plných skvělých nápadů můžeme nabídnout kvalitní zázemí a podporu v rámci jejich podnikání. Naplňujeme tím vizi západočeské metropole – stát se městem vývoje, výzkumu a inovací. Projekty jako tento ukazují, že zde máme opravdové odborníky a úspěch na mezinárodní scéně potvrzuje, co již dávno víme – že spolupráce s nimi je krok správným směrem,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Konference Inspire 2018 se zabývala geografickými systémy a daty. Aplikace vyvíjená pro Městskou policii Plzeň získala cenu v rámci vyhlašovaného hackatonu, tedy soutěže pro inovativní týmy. Odborná porota ji vyhlásila vítězem v kategorii, jež se věnovala aplikacím ve vztahu 
k bezpečnosti. „Naše aplikace sdružuje data za 1 rok, jedná se tedy o desítky tisíc záznamů, jsou to přestupky z oblasti dopravy, občanského soužití, ale i menší trestná činnost a jiné. Je možné filtrovat, v jaké hodiny, dny a na jakém místě se jednotlivé skutky odehrávají, a to dává velký prostor zefektivnit stávající rozvržení činnosti strážníků, ale třeba i upravit dopravní značení na místech, kde se stále opakují tytéž problémy a tak dále,“ vysvětlil spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti InnoConnect Jiří Bouchal.

V budoucnu by se navíc aplikace mohla dočkat rozšíření. Po konzultaci s městskými strážníky by chtěli vývojáři dodat i data od státní policie a sjednotit tuto aplikaci s další, která se zaměřuje na záznamy o dopravních nehodách. „O zpřístupnění dat státní policie jednáme, na tomto místě bych chtěl určitě poděkovat městu za jeho součinnost, protože získání takovýchto údajů není jednoduché. Spojení s další naší aplikací o dopravních nehodách zde určitě dává smysl, protože přehled o dění v Plzni pak bude ještě komplexnější,“ dodal Jiří Bouchal.

Vývoj aplikace, která pro město znamená cenný benefit, je financován z evropských dotačních prostředků. Konkrétně se jedná o program Horizon2020, v rámci něhož probíhá projekt PoliVisu. „PoliVisu je zaměřen na softwarové nástroje pro analýzu a vizualizace dat a jejich porozumění. Vznikají zde řešení, která umožňují zpracovat surová data, kterým člověk nerozumí, správně je uchopit a použít. Je skvělé, že se podobný projekt zaměřil na zpracování dat právě v západočeské metropoli a jsem si jistý, že tím získáváme velmi cenné výstupy,“ zhodnotil technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

V rámci projektu PoliVisu pracují odborníci ze společnosti InnoConnect v současné době třeba i na vizualizaci dat z plzeňských dopravních smyček, tedy zkoumají intenzitu dopravy ve městě. Aplikace pro městskou policii je neveřejná, aplikaci týkající se dopravních nehod mohou lidé najít na webové adrese https://nehodyplzen.innoconnect.net/. Kromě toho probíhají ve spolupráci s dalšími partnery, například Západočeskou univerzitou v Plzni, práce na pokročilejší verzi aplikace intenzit dopravy v Plzni (https://intenzitadopravy.plzen.eu/). Ta umožní předpověď dopravy pomocí automatizovaného online řešení a dat z dopravních smyček.


© 2018 Smart City Plzeň, design by Beneš & Michl