Jako městská organizace budující digitální infrastrukturu a metropolitní datovou síť v Plzni klade Správa informačních technologií města Plzně vysoké nároky na řešení kybernetické bezpečnosti. Vzhledem k zvyšujícímu se počtu nových bezpečnostních hrozeb i potřebě na ně v budoucnu reagovat přistoupila SITMP k nasazení nových technologií, jež zajistí efektivnější ochranu před kybernetickými bezpečnostními riziky. A to nejen v prostředí komunikační sítě, ale i u koncových zařízení a samotných uživatelů.
Stávající řešení již dosahuje svých limitů z pohledu výkonnosti, protože rostou datové toky a počty chráněných webových aplikací (více než 200 aplikací a jiných služeb). Je potřeba zajistit nepřetržitou automatickou ochranu koncových stanic, mobilních zařízení, serverů, datových úložišť, prvků komunikační sítě a podobných zařízení. Vše s možností centrálního řízení, sběru a hodnocení událostí.
Jaký je cíl projektu:
- posílit kybernetickou bezpečnost ve vybraných oblastech metropolitní datové sítě,
- nasadit nové technologie pro detekci a řešení kybernetických bezpečnostních událostí,
- zavést dvoufázové ověřování uživatelů.
Jaký je výsledek projektu:
- nasazení nových technologií next-generation firewall (NGFW) a web application firewall (WAF),
- řešení detekce kybernetických bezpečnostních událostí,
- používání dvoufaktorového ověření identity uživatelů (dvě sady kroků k identifikaci uživatele, tj. heslo a například PIN z mobilního telefonu nebo fyzický token).
Město Plzeň přijalo na projekt s názvem Posílený komunikační systém v rámci zvýšení kybernetické bezpečnosti dotaci v rámci Národního plánu obnovy – Kybernetická bezpečnost – obce – komponenta 1.2 Digitální systémy veřejné správy ve výši 26,9 mil. Kč vč. DPH. Realizaci projektu zahájila SITMP v září 2023, ukončení předpokládá na konci srpna 2025.
-
kyberbezpečnost
-
ochrana uživatelů
-
nové technologie